چطور یه جعبه چوبی بسازم؟

جعبه چوبی

اگر شما هم طرفدار جعبه های آتیک و قدیمی هستید، این ساختنی را از دست ندهید. در مارکت گرد می آموزید چطور با تکه های چوب یا جعبه چوبی میوه یک جعبه آنتیک بسازید و طرح مورد علاقه تان را روی آن چاپ کنید. چاپ روی چوب تکنیک بسیار خوبی برای تزیین ساختنی های چوبی است و با این تکنیک می توانید روی هر نوع چوب دیگری طرح تان را چاپ کنید.

این ساختنی می آموزید که با چند تکه چوب و یک تکنیک ساده یک جعبه چوبی بسازید که می توانید از آن در آشپزخانه و یا برای تزیین حال و پذیرایی استفاده کنید. اگر در یکی از اتاق هایتان کتابخانه ندارید، می توانید کتاب هایتان را در این جعبه بگذارید. می توانید این جعبه را با هر طرحی که می خواهید تزیین کنید؛ کافی است طرح موردنظرتان را انتخاب کنید و با پرینتر جوهرافشان و کاغذ مومی روی چوب پیاده کنید.

جعبه چوبی

هدف این ساختنی آموزش ساخت جعبه چوبی نیست بلکه می خواهیم تکنیکی را به شما بیاموزیم که بتوانید طرح های موردنظرتان را روی چوب چاپ کنید.

گام اول : چوب ها را انتخاب کنید

جعبه چوبی

انتخاب چوب بیش از هر چیز به کارکردی که برای جعبه انتخاب کرده اید بستگی دارد. مهمترین نکته ای که باید هنگام انتخاب چوب ها در نظر داشته باشید این است که با گرما دیده اند یا با مواد شیمیایی اصلاح شده اند. اگر علامت HT روی چوب بود به این معنی است که با گرما ساخته شده است.

بعد از اینکه چوب را انتخاب کردید باید آنها را در ابعاد مناسب ببرید. برای بریدن تخته ها از اره مویی یا اره معمولی استفاده کنید و طوری آنها را ببرید که حداکثر طول را داشته باشند. در نهایت هم با استفاده از چکش و ابزار دیگر میخ های درون آن را جدا کنید.

گام دوم : جعبه چوبی را بسازید

جعبه چوبی

حالا باید طرح جعبه را مشخص کنید و آن را روی چوب ها پیاده کنید. برای ساخت جعبه می توانید از دیاگرام بالا کمک بگیرید. بسته به اندازه ای که برای جعبه چوبی در نظر گرفته اید به ۲ تا ۳ تخته برای کف جعبه (رنگ نارنجی) نیاز دارید. این تخته ها را در اندازه مناسب ببرید و تخته های کناری (به رنگ زرد) را هم در همین اندازه برید. در نهایت هم با استفاده از این تخته ها اندازه تخته های انتهایی (به رنگ آبی) را مشخص کنید. با استفاده از کاغذ سنباده یا سنباده برقی دو سر همه تخته ها را صاف کنید. برای مرتب کردن لبه های نامنظم هم از سوهان استفاده کنید.

بعد از اینکه همه تخته ها را بریدید و سنباده زدید، ابتدا چهار طرف جعبه را با چوبی را با چسب یا میخ بهم بچسبانید و سپس تخته های کف جعبه را بهم بچسبانید. برای وصل کردن ایم قطعات بهم می توانید از سوراخ های پاکتی هم استفاده کنید. توصیه می کنیم از میخ استفاده کنید چون جعبه ظاهر آنتیک تری پیدا میکند. اگر شما هم می خواهید از میخ استفاده کنید بهتر است از قبل جای سوراخ ها را دریل کنید تا تخته ها ترک نخورند.

حالا تخته آماده است و می توانید طرح رنگی موردنظرتان را روی آن چاپ کنید.

گام سوم : تصاویر جوهری را روی چوب چاپی کنید

جعبه چوبی

حالا باید با استفاده از تکنیکی که یاد می گیرید طرح هایی که می خواهید را روی جعبه چوبی پیاده کنید. بهتر است تصاویر پیچیده انتخاب نکنید و آنها را با چند حرف یا کلمه ترکیب کنید. ابتدا طرح تان را کامل کنید و سپس وسایل و ابزار لازم را برای چاپ روی چوب آماده کنید.

وسایل لازم برای چاپ روی چوب

  • کاغذهای مومی – کاغذ مومی را در سایزی ببرید که بزرگتر از کاغذ پرینت شده باشد
  • پرینتر جوهرافشان
  • چسب اسکاچ
  • دو تکه پارچه کهنه یا پد نرم

ابتدا با استفاده از نرم افزار فوتوشاپ یا گریمپ تصاویر و کلمات را با هم ترکیب کنید و در فایل به اندازه کاغذ ذخیره کنید. باید تصاویر و کلمات را برعکس کنید چون قرار است به جعبه چوبی منتقل شوند. یک سر کاغذ مومی را تا کنید و بچسبانید تا یک کاغذ مستطیلی با ابعاد ۲۱٫۵ در ۲۸ سانتیمتر ساخته شود. این قسمت اولین قسمتی است که وارد پرینتر خواهد شد. کاری به بقیه کاغذ نداشته باشید. تصویرتان را طوری پرینت کنید که جوهر روی کاغذ مومی قرار بگیرد. حواستان باشد که نباید سطح پرینت شده را لمس کنید.

یک تکه پارچه را در آب فرو کنید و قسمتی از سطح چوب که می خواهید روی آن چاپ کنید را خیس کنید. سپس با استفاده از یک تکه پارچه خشک رطوبت اضافی چوب را بگیرید. برای این چوب را خیس می کنیم که جوهر را جذب کنید اما اگر چوب بیش از حد خیس باشد، جوهر پخش خواهد شد. بهتر است قبل از اینکه کارتان را روی جعبه چوبی شروع کنید این تکنیک را روی یک تکه چوب اضافی پیاده کنید تا ریزه کاری های آن دست تان بیاید.

ادامه کار

حالا کاغذی که تصاویر را روی آن پرینت کرده اید روی جعبه چوبی بگذارید. به محض اینکه کاغذ روی چوب قرار گرفت دیگر نباید آن را تکان دهید. با استفاده از یک پد نرم به آرامی روی کاغذ مومی حرکت کنید تا جوهر کاملاً جذب چوب بشود.

حالا کاغذ را از روی جعبه چوبی بردارید. احتمالاً یکبار چاپ روی چوب کافی نیست و رنگ ها خیلی کمرنگ هستند. باید چند بار دیگر این مرحله را تکرار کنید تا رنگ ها آنقدر که می خواهید پر رنگ شوند. هنگام تکرار فرایند چاپ دقت کنید که کاغذ را درست روی طرحی که بار قبل چاپ کرده اید بگذارید. برای اینکار می توانید بار اول چهار طرف کاغذ را با مداد علامت بگذارید.
این تکنیک چند ریزه کاری مهم دارد که با چندبار تکرار متوجه آن نمی شوید. به همین خاطر نکات اصلی پرینت روی چوب برایتان لیست کرده ایم.

قرار دادن مستقیم کاغذ مومی در پرینتر در ۵۰ درصد مواقع باعث میشود کاغذ جمع بشود. به همین خاطر بهتر است کاغذ مومی را روی یک کاغذ معمولی بچسبانید.
به هیچ وجه نباید فراموش کنید هنگام ادیت کردن تصاویر آنها را برعکس کنید.
هنگام چسباندن کاغذ مومی روی کاغذ معمولی باید چسب ها را فقط روی لبه ها بزنید. اگر چسب ها بیش از حد وارد حاشیه کاغذ مومی شوند حرکت کاغذ در پرینتر را دچار مشکل می کنند و در نتیجه طرح خوب روی کاغذ پیاده نخواهد شد.

گام چهارم : جعبه را با موم بپوشانید

جعبه چوبی

بعد از اینکه طرح تان را روی جعبه چوبی چاپ کردید و چوب ها خوب خشک شدند، باید روی جعبه چوبی را با یک لایه موم بپوشانید.

بهتر است مومی که برای این جعبه استفاده می کنید را خودتان را بسازید. برای ساخت این موم به یک بخش موم عسل و چهار بخش روغن زیتون یا جوجوبا نیاز دارید. موم عسل و روغن زیتون را داخل یک ظرف بریزید و روی بخار آب بگذارید تا آب شود. محلول را خوب هم بزنید و وقتی کاملاً آب شد داخل یک شیشه بریزید.

این موم غیر سمی است و اگر بخواهید از جعبه در آشپزخانه استفاده کنید مشکلی برایتان ایحجاد نمی کند. در ضمن یک لوسیون مناسب هم برای نرمی دست است و لازم نیست هنگام کار با آن از دستکش استفاده کنید.

جعبه چوبی آماده است

همانطور که در تصویر می بینید با زدن موم روی جعبه طرح ها و رنگ ها زنده تر و عمیق تر شده اند. بیست و چهار ساعت صبر کنید تا موم حسابی خشک شود و از آن استفاده کنید.

این جعبه را می توانید در هر مقیاسی بسازید و هر استفاده ای که می خواهید از آن بکنید. با این تکنیک چاپ روی چوب می توانید تابلوهای تزیینی، لوازم آشپزخانه چوبی، زیورآلات و … بسازید یا رنگ تازه ای به وسایل چوبی قدیمی تان بدهید.

منبع: ساختنی

دیدگاه‌ها ۰

*
*